En
تاریخ : يکشنبه 17 شهريور 1398
کد 5671

فرماندار پیشوا:

عزاداری محرم باید حاوی پیام و معنا باشد/ مداحان در عزاداری حسینی به موضوعات ملی بپردازند

فرماندار شهرستان پیشوا با تأکید بر اینکه عزاداری محرم باید حاوی پیام و معنا باشد، گفت: مداحان در عزاداری حسینی به امر به معروف و منهی از منکر به عنوان هدف قیام امام حسین(ع) و موضوعات سیاسی و ملی بپردازند.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان پیشوا، حسین عباسی در جمع مسئولان هیئات مذهبی و اعضای کانون مداحان امام حسین(ع) کشتی نجات است اظهار کرد: خداوند برای هدایت بشریت انبیاء، اولیا و حجت های خود را انتخاب و اعزام کرده و در این بین امام حسین(ع) را وسیله نجات بشریت قرار داده است.
 
وی افزود: عظمت امام حسین(ع) در آنجاست که هم حیات و هم شهادت آن حضرت مایه نجات بشر و زنده نگه داشتن اسلام است و این پیامی است که در نهضت سید و سالار شهیدان قرا دارد.
 
فرماندار شهرستان پیشوا با اشاره به اینکه در پس عزاداری های ماه محرم سیاست هایی نهفته است، گفت: عزاداری هدف نیست بلکه وسیله ای است برای تقرب به امام حسین(ع) که خود واسطه فیض عظمی بین عالم وجود و خداوند است و انشاءالله همه بتوانیم با خلوص نیت از این ایام بهره معنوی ببریم.
 
عباسی به جایگاه ویژه پیشوا به عنوان یک شهر مذهبی در ایام محرم اشاره و عنوان کرد: علاوه بر حساسیتی که مردم متدین پیشوا به عزاداری های ماه محرم دارند، نگاه مردم سایر مناطق نیز به این شهرستان است که در این بین طیف های مختلفی اثرگذار هستند و باید اهتمام ویژه ای به موضوع عزاداری ها داشته باشیم.
 
وی تصریح کرد: براساس تأکیدات امام راحل(ره) عزاداری ها باید با خلوص نیت و به شکل سنتی باشد و رهبر معظم انقلاب نیز همواره تاکید داشته و دارند که عزاداری ها باید حاوی پیام و معنا باشد.
 
نماینده عالی دولت در شهرستان پیشوا به نقش محوری مداحان در هیئت های عزاداری اشاره و بیان کرد: درست است که افراد زیادی به برپایی مراسم عزای حسینی کمک می کنند ولی اساس کار و قدرت نرم در اختیار مداحان است که باید به گونه ای عزاداری را مدیریت کنند که منجر به ارتقای معنویت عزاداران شود.
 
وی با تأکید بر اینکه هیئت های عزاداری در کنار بایدها باید به نبایدها نیز توجه کنند، گفت: در پیشوا به واسطه همکاری بین مجموعه های مختلف و همچنین توجه و کمک مداحان مشکلی نداریم ولی باید به حقوق عامه و حق الناس هم توجه کرده و در عزاداری ها مزاحمتی برای سایر مردم ایجاد نکنیم.
 
عباسی با تاکید بر لزوم پرهیز از بدعت های عزاداری، خاطرنشان کرد: باید پیرایه های عزاداری را به شکل ماهرانه بزداییم اما واقعیت این است که وقتی خلق و خویی در مردم شکل می گیرد زدودن پیرایه های آن همت بزرگی را می طلبد و نیاز به کمک همه دارد.
 
فرماندار شهرستان پیشوا افزود: با توجه به اهتمام علما و به ویژه فتوای مقام معظم رهبری در حرمت شرعی قمه زنی، بر همه ما واجب است که نهایت تلاش خود را در جلوگیری از گسترش اینگونه اقدامات انجام دهیم و به مرور این فتواها جنبه بازدارندگی قانونی هم پیدا خواهد کرد.
 
وی افزود: اگر در گذشته در گوشه هایی از کشور، آدابی منافی عزاداری سیدالشهداء انجام می شد آنقدر درسطح دنیا انعکاس نداشت ولی امروز با توجه به گسترش تکنولوژی های ارتباطی و فضای مجازی به عنوان حربه ای در مذمت شیعه توسط دشمنان مورد سوءاستفاده و بهره برداری قرار می گیرد.
 
نماینده عالی دولت در شهرستان پیشوا به شرایط حساس کشور اشاره و تصریح کرد: دشمن تلاش می کند مردم را نسبت به آینده مایوس کند که در این راستا به اقدامات خبیثانه و خارج از عرف نظام بین الملل علیه کشور متوسل شده است.
 
عباسی افزود: امروز جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان اثرگذار است و به ویژه به دلیل تقویت جبهه مقاومت، دشمن همه حربه های خود را در یک سال اخیر به کار گرفته و به ویژه از نظر اقتصادی به دنبال ضربه و آسیب های سهمگین است.
 
وی بیان کرد: در این بین آنچه اهمیت دارد تقویت اراده و ایمان مردم  و حفظ اعتماد و امید آنها نسبت به آینده، نظام و دولت است که در این رابطه به دور از مسائل سیاسی و خط کشی ها جناحی و در راستای چارچوب های کلی نظام باید امورات کشور را پیش ببریم.
 
فرماندار شهرستان پیشوا به اثرگذاری هیئت های عزاداری در گرایش ها، باورها و هیجانات مردم اشاره و بیان کرد: مردم پای صحبت های شما می نشینند لذا از شما می خواهیم که به موضوعات ملی اهتمام ویژه ای داشته باشید.
 
وی با بیان اینکه انقلاب ما عقیدتی و سیاسی است، افزود: پیشوا خاستگاه انقلاب اسلامی است و حرکت بالنده و افتخار آمیزی که کفن پوشان در ۱۵ خرداد سال 42 از کنار مضجع شریف انجام دادند، با سوق دادن اشعار مذهبی به سمت و سوی سیاسی و ایجاد شور و هیجان در مردم ماندگار شد.
 
عباسی خاطرنشان کرد: پرداختن به مسائل سیاسی و دفاع از رویکردها و اهداف و آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی کاملاً به جا و صحیح است ولی باید مراقب بود که در این بین از جناح بازی ها و گرایش های حزبی پرهیز شود.
 
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 17 شهريور 1398
  • توسط فرمانداری پیشوا فاطمه میرزائی
  • تعداد بازدید 19